Bóg jest Ogrodnikiem Ludzi - widzi wszystkich i każdego z osobna
Okiem ogrodnika
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Cywilizacja Polska - dyskusje2013.12.24 10:04

Wigilia to Wiara w Miłość podtrzymywana Nadzieją oczekiwania

 
 
Boże Narodzenie to święta pojednania a Wigilia to czuwanie?
 


Wczoraj napisałem tekst wigilijny, a gdy kończyłem ostatnią frazę przyszedł mój ukochany kot, wskoczył na kolana i łapką stuknął w klawiaturę. Tekst znikł.
Może był to tekst niewłaściwy.
Zatem jeszcze raz – inaczej.

Są cztery „punkty zwrotne” kalendarza, kiedy zmieniają się relacje między długością dnia i nocy.
Wszystkie były ważne i świętowane na różny sposób. Tak było od zarania dziejów. Twierdzenie zatem, że święto obchodzone w tym czasie ma źródło chrześcijańskie – jest kpiną ze zdrowego rozsądku każdego logicznie myślącego człowieka.

Dopiero przy tej uwadze możemy zastanowić się, dlaczego Boże Narodzenie zostało ulokowane w tym czasie. Bo to, że Boże Dzieciątko urodziło się w innej części roku – to chyba nie ulega wątpliwości.
„Zwycięstwo” słońca nad ciemnością, czyli rozpoczynające się wydłużanie dnia, to symbol odnowy i nadziei nowego życia.
Narodziny Jezusa – to wzbogacenie tej symboliki o dodatkowy element – wiary, że wraz z Jego narodzeniem zaczną się nowe czasy, gdzie Miłość będzie czynnikiem decydującym o relacjach międzyludzkich. Gdy ludzie będą sobie braćmi.

Czy można było wybrać lepszy czas na przypominanie o tak widzianej przyszłości? I czy są tu sprzeczności w symbolice, aby podkreślać zróżnicowanie, tworzyć bariery, przeciwstawiać sobie różne tradycje?
Przecież mamy zacząć myśleć i odnosić się do siebie po bratersku – kto zatem wprowadza te elementy konfrontacyjne jest przeciwnikiem Miłości.

Czy są to święta pojednania?
To za dużo powiedziane. To dopiero nadzieja pojednania. I tak je należy traktować. To czas słowiańskich Godów, a więc „godzenia się”- ustalania, umawiania. Dopiero, gdy nie ma różnic – można mówić o pojednaniu. Inaczej – jest to „jednanie d... z batem”.

Wigilia – to słowiańska tradycja określająca czas oczekiwania na wydarzenie. Czyli czas potrzebny na przygotowanie się na nie.
Przygotowanie do „nowego czasu”, gdzie ludzie będą traktować się z miłością wzajemną – wymagało duchowej odnowy. To czas refleksji nad czasem minionym i nad wnioskami tyczącymi przyszłości.
Stąd oczywiste, że refleksja o przeszłości odnosić się winna do tych, którzy odeszli.

Tak najbardziej zrozumiale można wywieść pochodzenie i sposób obchodzenia świąt tego okresu. To naturalne tłumaczenie.
Jakie były początki?
Trudno powiedzieć.
Około 1200 lat przed Chrystusem, w okresie życia Zaratusztry, wśród Ariów, protoplastów plemion słowiańskich, istniał silnie rozwinięty i przestrzegany obyczaj obchodzenia świąt noworocznych , gdzie wigilia była poświęcona refleksji i wspomnieniom zmarłych.
Sposób obchodzenia bezpośrednio odpowiada jeszcze utrzymywanej obecnie tradycji.

A zatem – wigilia nowego roku (Now Ruz) to czas odwiedzin naszych domów przez duchy przodków. Te duchy należy ogrzać (podtrzymywano ogień przez całą noc) i nakarmić – stąd potrawy stosowne dla duchów.
Polska tradycja – to potrawy wyłącznie wegańskie. Ryby wprowadzono dopiero w XVIII wieku i to na stoły szlacheckie. Na wsiach jeszcze po II wojnie światowej, a zapewne i teraz, nie używano na Wigilię żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego – czyli bez mleka, śmietany, masła, czy jajek. Te zmiany wprowadzał Kościół. Choinka – to niemiecki zwyczaj z początku XIX wieku.

Wieczerza z potraw wegańskich, ale zawierająca ich jak najwięcej, symbolizować miała bogactwo zbiorów - wszystkiego miało być pod dostatkiem, a zwyczaj trzymania cały czas łyżki w ręku (nie wolno odkładać), to ciągłość w dostępie do żywności. Odłożenie łyżki to możliwość braku jedzenia przez jakiś czas – czyli głodu.

W Wigilię nie wolno było siadać bez „omiecenia” miejsca – bo można „przysiąść duszę”, nie wolno używać igły, czy szydła – bo można ukłuć, a potrawy wigilijne mają pozostać na stole do rana, aby duchy mogły spokojnie najeść się do syta. Zostawiane miejsce przy stole – to właśnie dla tych, co odeszli.

Czy jest to tradycja w jakikolwiek sposób związana z judaizmem?
W żadnym wypadku. Niektórzy próbują porównywać ją z Wieczerzą Paschalną; to przeciwieństwa.
Wieczerza Paschalna – to mięsny posiłek przygotowywany tajnie i w pośpiechu a jedzony w gronie rodzinnym przy drzwiach zamkniętych. Resztkami nie wolno się dzielić, a jak pozostaną – spalić.
Wieczerza Wigilijna – wegańska, długo i spokojnie przygotowywana, obchodzona wspólnie z wszystkimi domownikami, a wcześniej wspólnie z mieszkańcami całej osady, otwarta dla każdego, kto zawita – strudzonego wędrowca, ale i wróg w tym dniu zostanie ugoszczony.

Łamanie się opłatkiem.
To znowu zwyczaj wprowadzony zamiennie przez Kościół.
Słowiańską tradycją było dzielenie się chlebem. Chleb to symbol największej wartości i najlepszych intencji, jakie można mieć względem bliźniego. Tyle, że był to chleb żytni – jest we mnie jeszcze skojarzenie, że chleb może być tylko żytni. Pszenny – to nie chleb, a bułka. To coś odrębnego.
Zwyczaj łamania się opłatkiem został do Polski wprowadzony w XVII wieku.

Kończąc. Polska Tradycja Wigilijna wyraźnie nawiązuje do zwyczajów Ariów a jej poczatek ginie w pomroce dziejów. Są pewne zmiany – Nowy Rok był obchodzony w czasie przesilenia wiosennego. I ciekawostka – święto Zmarłych wśród wschodnich plemion słowiańskich przesunęło się na maj, a u nas na listopad. To skutek niedokładności kalendarzowych. Ale w obu przypadkach potrawy były wegańskie – dostosowane do potrzeby „nakarmienia duchów”.

Pisząc o tradycji i sposobie obchodzenia świąt warto mieć w pamięci nie formy, a treść. To, że są to święta mające nas przygotować do nowego czasu, lepszego, gdzie będziemy nie tylko siebie traktowali jako braci (a to przecież jest sprzeczne z założeniami judaizmu – narodem wybranym), ale także czuli się jednością z całym otaczającym nas światem – także przyrody ożywionej i nieożywionej.
Że wszystko jest dziełem Stwórcy, a my Dziećmi Jednego Boga. 

 
1808 odsłon  średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: święta, cywilizacje, wartości, polskie tradycje.
Re: Wigilia to Wiara w Miłość podtrzymywana Nadzieją oczekiwania 
Leszek, 2013.12.24 o 11:28
Oczywiście, z NT wynikałoby, że Jezus narodził się we wrześniu lub październiku. Wiemy, że wczesny Kościół ustanowił to święto w okresie równonocy zimowej by pozyskać czcicieli Mitry i bóstw pogańskich, np. Jula, którego symbolem była tarcza słoneczna. Dzień ten symbolizował odradzanie się życia (słońca, które właśnie zaczęło iść do góry, dłuższych dni). Problem w tym, że te święta tradycyjnie świętowane były w sposób więcej niż karnawałowy: w okresie Saturnaliów -- a ta tradycja przetrwała do nowoczesności +www.dailymail.co.uk -- chodziło głównie o orgie i odwrócenie porządku.

Myślę, że jednak przejęcie tego święta przez Kościół to zmiana na lepsze, to ucywilizowanie tych obchodów. Tradycje aryjskie i słowiańskie są bardzo fajne i należy o nich przypominać, ale ja byłbym za tym, by nie robić tego kosztem od-chrystianizowania świąt istniejących, i nawet nie jako nadawania im jakiegoś synkretycznego chrysto-aryjskiego znaczenia a najzwyczajniej promować nowe/stare, odrębne od chrześcijańskich. A zobaczymy wtedy rzeczywiście, że i tu i tam chodzi o miłość, o braterstwo (wolność, równość ;-]]), życzliwość i skierowanie myśli ku sprawom nieprzemijającym.
wesołych!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
Chyba chcę tu prezentować idee - także w jaki sposób powstają.
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
podobna tematyka
Polemika dotycząca konfliktu Prawdy i Dobra (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Upadek... (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Polska Racja Stanu. "Zysk". (Cywilizacja Polska - dyskusje)
O pokój na Ukrainie (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Polemiki cywilizacyjne. (2) (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Polemiki cywilizacyjne (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Polska Racja Stanu. Przyleganie (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Dobro. Dyskusje (Cywilizacja Polska - dyskusje)
(2) Polska Racja Stanu - filozoficznie (Cywilizacja Polska - dyskusje)
(1) O Polską Rację Stanu (Cywilizacja Polska - dyskusje)
najnowsze komentarze
Re: Między Stalinem a Putinem
MatiRani → teli
Re: Między Stalinem a Putinem
Zenon Jaszczuk → teli
Re: Między Stalinem a Putinem
Zenon Jaszczuk → Krzysztof J. Wojtas
Re: MIR CHLEBA
MatiRani → Jacek
Re: MIR CHLEBA
Jacek → Krzysztof J. Wojtas
Re: MIR CHLEBA
Christophoros Scholastikos → Krzysztof J. Wojtas
Re: MIR CHLEBA
Piotr Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Antynarodowi obrońcy życia
Piotr Świtecki → Jozio z Londynu
Re: Antynarodowi obrońcy życia
Jozio z Londynu → Piotr Świtecki
Re: Między Stalinem a Putinem
Jozio z Londynu → Krzysztof J. Wojtas
Re: Między Stalinem a Putinem
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Między Stalinem a Putinem
Piotr Świtecki → Jacek
Re: Między Stalinem a Putinem
Piotr Świtecki → Adam39
Re: Między Stalinem a Putinem
Adam39 → Piotr Świtecki
więcej…