Bóg jest Ogrodnikiem Ludzi - widzi wszystkich i każdego z osobna
Okiem ogrodnika
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Cywilizacja Polska - dyskusje2014.08.27 21:50

Mir chleba

 
 
Dwa lata temu na Nowym Ekranie zaprezentowaliśmy „żniwa”, czyli koszenie i młóckę cepem żyta.
 

Otóż zajmuję się ogrodnictwem i  prowadzę szkółkę pojemnikową roślin ozdobnych(ostatnio także rozsady). Rolnik więc ze mnie jak z koziej d... trąbka. Niemniej na kawałku ziemi (5 i 6 klasa), mam trochę roślin matecznych i dla zachowania kultury gleby konieczny jest płodozmian.
A jako że różne rzeczy chodzą człowiekowi po głowie, postanowiłem sprawdzić jakim wysiłkiem i na jakim areale można wyprodukować żywność (w tym zboża) na potrzeby własne przy stosowaniu tradycyjnych, ręcznych metod uprawy.
Stąd taki sprzęt jak kosa i cep.
 
W tym roku chcę zaproponować kontynuację poprzedniego pomysłu i przedstawić procedurę uzysku strawy ze zboża; tu mielenie ziaren i dalsze czynności aż do wypieku chleba. Próbowałem nawet zdobyć żarna – to niestety mi się nie udało. Ale ostatnio nabyliśmy młynek, którym można zmielić ziarno na mąkę.
 
Myśląc o realizacji imprezy zaprosiłem Jarka Ruszkiewicza do siebie, także z uwagi na rozeznanie miejsca i sposobu działania. Jako imprezy NEON-owej, gdzie mimo różnych emocji zasług Jarka w tym, że po roku NEON ma blisko 10 razy większą klikalność niż na początku, nie można pominąć. A trzeba iść dalej.
Cóż. Na początku była różnica zdań – bo Jarek chciał wypowiadać wojnę złu, zakładać partię a przynajmniej rozpocząć działania bojowe. Jednak wraz ze zmniejszaniem się zawartości butelki z „wodą rozmowną” na bazie cytryńca poglądy na najbliższe działania NEON-u zaczęły być bliskie.
 
 
Tym razem chcę zaprosić wszystkich zainteresowanych do współuczestniczenia w tym zdarzeniu; zmielimy zboże na mąkę, pokazane zostaną wszystkie czynności przygotowania ciasta na zakwasie i pieczenia chleba w piecu chlebowym.
 
Zapraszam wszystkich do siebie 6 września około godziny 14.00
Miejsce: Falenty Nowe, Droga Hrabska 10, 05 – 090 Raszyn
 
To miejscowość pod Warszawą na wysokości Janek (rozwidlenie drogi z W-wy na Kraków i Katowice), ok. 2 km na wschód.
 
Oczywiście proces będzie nieco „podrasowany” już to z racji, że trzeba wcześnie „dokarmić” zakwas, a po zrobieniu ciasta poczekać, aby wyrosło itd. No i pieczenie też trwa ponad godzinę.
Aby czas wypełnić – chcemy zaproponować wariacje na temat potraw z dyni. To ostatnio „modna” roślina. Nowe odmiany mają zupełnie inną konsystencję i na ich bazie można robić wiele ciekawych potraw. Chcemy kilka zaprezentować na miejscu. Przy okazji, ponieważ dynie będą „własnego chowu – na oborniku, można będzie zaopatrzyć się w dynie w promocyjnych cenach.
 
Trudno obecnie ocenić ilość chcących brać udział w imprezie. Na pewno przygotujemy trochę potraw degustacyjnych. Zupę dyniową, może zalewajkę – więcej - „do syta” – będą potrawy z dyni. Myślę, że wraz z upieczonym chlebem - głodni nie odjedziecie.
Ze swojej strony zapowiadam znaną cytryńcówkę. Jednak w ilościach degustacyjnych; „tematy rozwojowe” mogą być kontynuowane na bazie własnych prezentacji.
 
Kilka uwag.
 
Chleb żytni na zakwasie (lub zaczynie – to pozostawiany kawałek ciasta chlebowego do następnego wypieku) – to słowiańska świętość. Dawniej w domu ZAWSZE leżał chleb na białym, lnianym ręczniku i stała woda, aby głodny mógł nasycić pierwszy głód. Zaznaczam – naszą tradycją był chleb żytni. Żyto zaś jest jednym z tych zbóż, które nawet jedzone ciągle – nie „nudzi się”, ma bowiem wszystkie składniki potrzebne do życia. Chleb był w Polsce zawsze w wielkim poszanowaniu, a wyrzucanie niedojedzonego było uznawane za świętokradztwo.
To stąd nazwa – MIR CHLEBA. Dlatego mam serdeczną prośbę, aby powstrzymać się od wszelkich złośliwych uwag na ten temat. Postaramy się wszystkie czynności nagrać i zamieścić na portalu – wtedy uwagi. Teraz – zgłaszanie udziału (także z rodzinami) i ewentualne sugestie uzupełnień programowych.
Odbanowuję wszystkich licząc, że w przyszłości dalsze polemiki będą merytoryczne. Niniejsze należy traktować także jako zaproszenie kierowane także do najbardziej zagorzałych antagonistów. Przełamanie chlebem to okazja do zawarcia ugody.
 
Druga sprawa.
Spotkanie ma mieć też charakter wstępnych konsultacji tyczących utworzenia Słowiańskiej Akademii Cywilizacyjnej. To olbrzymie wyzwanie. Chodzi bowiem o to, aby wypracować alternatywny pogląd na rzeczywistość a to wymaga oparcia o fundament filozoficzny.
 
Wstępnie można mówić o tworzeniu kilku cykli tematycznych. Na pewno filozoficzny nawiązujący do sposobu kształtowania się idei cywilizacyjnych.
Drugi – o kształtowaniu się Cywilizacji Polskiej w XIV – XVI wieku - prawa i instytucje życia publicznego.
Trzeci cykl – to porównania cywilizacyjne. Także w odniesieniu do stanu obecnego.
 
Tyle na wstępie, czyli wielkie zamierzenia, które trzeba zacząć realizować od małego kroku. Pierwszy cykl wykładów zacząłby się w październiku i poza kierowaniem ich do słuchaczy – byłyby nagrywane i zamieszczane w necie.
Potrzebni są ludzie, którzy podjęliby się wyzwania i przygotowali swoje cykle wykładów tematycznych w duchu Cywilizacji Polskiej.
 
Na zakończenie zakładam możliwość jakiejś krótkiej (do ½ h) prelekcji na temat podstaw polskiej odrębności cywilizacyjnej. Także ewentualna dyskusja.
 
Sugestie uzupełniające mile widziane.

PS.Z różnych racji przestałem zamieszczać ostatnio swoje teksty na tym portalu. Niemniej, jeśli jest iskra, aby włączyć się w tworzenie polskiego środowiska - stąd chowam urazy i zaproszenie umieszczam i tu. Bo najbardziej boli, że cały czas próby integracji są blokowane. To główna przyczyna mojego stanowiska.
Nie będę komentował, ale na pewno sprawdzał zgłoszenia. 

 
2721 odsłon  średnio 5 (4 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: cywilizacja, władza, wartości, Polska Racja Stanu.
Re: MIR CHLEBA 
Piotr Świtecki, 2014.08.27 o 21:59
Witam, ogromnie się cieszę widząc nowy wpis!
W niedzielę po południu będę wracał spoza Warszawy, wygląda na to, że nie zdążę :( Mir chleba... Kolejna celna rzecz.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: MIR CHLEBA 
Christophoros Scholastikos, 2014.08.27 o 22:06
Polecam wizytę w Raszynie! Zacna gościna i człowiek zawsze pełen przemyśleń po ostrej burzy mózgowej wyjedzie. Bravo za nie życie urazami!
Ja raczej się nie stawię, z powodów odległości i zaangażowań w tym terminie. Gdyby się miało to zmienić powiadomię.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: MIR CHLEBA 
Jacek, 2014.08.27 o 23:26
Zanim ukończyłem 18 lat, przez rok pracowałem w piekarni GS.
Był to rok 69 i piekło się chleb baltonowski oraz żytni na zakwasie. Przez ten czas przeszło przez moje ręce kilka ton chleba.
Jeśli chodzi o dynię, to już drugi rok sieję, żona piecze z niej pyszne i zdrowe ciasto które można jeść bez końca.
W tym roku posiałem również cukrową kukurydzę.
Po ugotowaniu jest bardzo smaczna.
Moim marzeniem jest, by każdy Polak miał na własność kawałek pola (np. pół ha)
Smacznego!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: MIR CHLEBA 
MatiRani, 2014.08.28 o 17:10
Na dyni robi sie swietne zupy - przecierane. Dynia w occie z gozdzikiem i cynamonem pasuje jak zurawina do wolowiny czy baraniny.
A z tartej czy milonej kukurydzy zapiekanki - jak hachis parmentier ale z kukurydza na wierzchu ( mielona i podduszona z cebulka, bazylia, maselkiem... )
Gratuluje.
Co do chleba, to usiluje robic zytni na zakwasie, ale nie zawsze wychodzi mi ocs innego niz "gnieciuch" - jakas porada moze?
Ciasto mi rosnie w formie, ale potem juz nie w piekarniku... czy to normalne? I jaka ma byc gestosc? Jak za malo wody to nie rosnie a jak za duzo to puszcza gaz i tez nie rosnie... :-(
pozdr
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
Chyba chcę tu prezentować idee - także w jaki sposób powstają.
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
podobna tematyka
Między Stalinem a Putinem (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Antynarodowi obrońcy życia (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Boeing - chiński arbitraż (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Wartości, władza, religie a Słowiańska Akademia Cywilizacyjna (Cywilizacja Polska - dyskusje)
"Zjednoczenia" - krótko o scenie politycznej (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Brunetki, blondynki, rude; lewy, prawy, śmaja (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Taśmy, "zamach stanu", destabilizacja, ... (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Kiedy wojna? (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Polska Racja Stanu. Słowo (Cywilizacja Polska - dyskusje)
Linki, cytaty, nowiny:
O Bosaku, Winnickim i podobnych
najnowsze komentarze
Re: Między Stalinem a Putinem
MatiRani → teli
Re: Między Stalinem a Putinem
Zenon Jaszczuk → teli
Re: Między Stalinem a Putinem
Zenon Jaszczuk → Krzysztof J. Wojtas
Re: MIR CHLEBA
MatiRani → Jacek
Re: MIR CHLEBA
Jacek → Krzysztof J. Wojtas
Re: MIR CHLEBA
Christophoros Scholastikos → Krzysztof J. Wojtas
Re: MIR CHLEBA
Piotr Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Antynarodowi obrońcy życia
Piotr Świtecki → Jozio z Londynu
Re: Antynarodowi obrońcy życia
Jozio z Londynu → Piotr Świtecki
Re: Między Stalinem a Putinem
Jozio z Londynu → Krzysztof J. Wojtas
Re: Między Stalinem a Putinem
MatiRani → Piotr Świtecki
Re: Między Stalinem a Putinem
Piotr Świtecki → Jacek
Re: Między Stalinem a Putinem
Piotr Świtecki → Adam39
Re: Między Stalinem a Putinem
Adam39 → Piotr Świtecki
więcej…